Pilates Hakkında

pilates poster

“Geçici kusursuzluk vücut mükemmelliğe el verdikçe mümkündür ve bu nedenle akıl kontrolü altında, yüksek seviyelerde güç ve güzellik fiziğin gelişimi için gereklidir. Bu insanoğlunun ilk gerekli başarısıdır. Ayrıca fiziksel formdalığın yüksek standartta kalması; yaşama devam etme gereksiniminin artması ve herhangi bir karışık medeniyet içinde özgürlük ile devamlı kılınır. Bu kusursuz bir şekilde sosyal mücadelede zamanlarında bulunur. Bu yüzden, fiziksel gelişimde en etkili programların kullanımı ve keşfi yarışın canlılığını korumak için çok önemlidir.

Bana göre, Kontroloji vücudu mükemmel bir enstrüman haline dönüştürmek için ideal bir sistemdir. Bu kas hareketlerine göre uygun, psikolojik olarak sağlıklı, psikolojik olarak doğrudur. Bunun etkileyici dudak uçurtan sonuçlarının yanı sıra normal yetişkinler haricinde varsayımlara göre tedavi edilemez olan fiziksel özürlere ve organik yetersizliklere de sahip olanlarda başarılı olduğuna şahsen tanık oldum.Vücut gelişiminin ana sistemlerini önerilen ve kullanan okullarda, üniversitelerde, özel cimnastik salonlarında ve diğer kuruluşlarda, profesyonel olarak çalıştığım yirmi yıl boyunca gördüm ki tereddütsüzce söyleyebilirim Pilates sisteminin sadece yüzde 20 ya da 50 ya da 80 değil, daha etkili olduğu, fakat çoğunlukla en az diğer kullanışlı kombinasyon sistemleri kadar etkili olduğudur…”

Joseph Pilates’in kitabının önsözünden                                                                                                                         Frederick Rand Rogers

Pilatesi özetlemek gerekirse:

  • Core bölgelerini geliştiren, kasların dayanıklılığını arttıran vücut duruşunu düzelten egzersizleri içerir.
  • Pilates egzersizleri her yaştan insanın rahatlıkla uygulayabileceği bir egzersiz sistemidir. Pilates kas gelişimini sağlarken kalınlaştırmadan sıkı bir görüntü sağlar.
  • Pilates duruş bozuklukları tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir.
  • Pilates yapan bir kişi, sıkı ve kuvvetli karın kaslarına, kuvvetli ve esnek kaslara sahip olur. Vücut duruşunu destekleyen pilates aynı zamanda kas kontrolünü de sağlar.